Askerlik

Aslında askerden geleli çok oldu ama yazmaya fırsat bulamadım. Yaklaşık da bir üç ay sonra benim torunlar da askere gidecek o yüzden ufak bir hazırlık yazısı yazmanın zamanı geldi diye düşünüyorum.

Askerlik herşeyden önce nedense bir öcü masalına çevrilmiş durumda ülkemizde. Hatta üniversite mezunu olanlar için daha da büyük bir problem haline getirilmiş durumda. Sermaye sisteminin sömürüsündeki (bak bunu da yazacağım bir ara) güzel ülkemizde ne yazık ki insanlar daha üniversite okurken ileriki yılların geçim derdine giriyorlar. Bu yüzden üniversiteden çıkar çıkmaz iş bulma telaşı başlıyor. Bu adımdan sonra da orada kalıcı olabilmek gibi yan amaçlar işin içine girince, askerlik iyice arap saçına dönmüş kronik bir sorun haline geliyor.

Diğer yandan da ordunun bazı düşmanları var biliyorsunuz, bu çevreler yıllardır ordunun güvenilirliğini sakatlamak için yalan yanlış haberler yayınlıyorlar. Yok pislik yediriyorlarmış da yok işkence çektiriyorlarmış da bilmem ne.Yok askerleri bilerek teröristlerin önüne atıyorlarmış vesaire.

Bunların hiç birine inanmayın, ve mümkün olduğunca tez elden askerliğinizi yapıp evinize dönün arkadaşlar, inanın askerliğin tüm zorluğu gençken daha kolay gelecektir sizlere. Özellikle kısa dönem yapacak arkadaşlar dikkat etsin, yaşı ilerlemiş abilerimize çok koyuyordu misal uygun adım yürümek veya mıntıka yapmak vs. O yüzden aradan çıkarın gitsin.

İlk hazırlık olarak psikolojik hazırlık yapmanız gerekiyor zaten arkadaşlar. Hiç birşey düşündüğünüz gibi değil. İlk olarak yaşadığınız hayata kısa olarak ara vermeniz gerekecek. Bunun berbat birşey olduğunu düşünmeyin, hani derler ya bazen uzaklaşmak gerekir diye, inanılmaz şekilde hayatınızı salim kafa ile düşünmeye vaktiniz olacak. Nereye gidiyorum, ne yapmalıyım gibi gerçekten düşünmeniz gereken soruları düşünmeye başlayacaksınız. Askerliğinizi bitirdiğinizde çok daha nesnel ve soğukkanlı birisi olduğunuzu farkettiğinizde mutlu olacaksınız emin olun.

Acemiliğin ilk günleri biraz koyacaktır hatta kısa bir süreliğine hapse atılmışlık duygusunu yaşayacaksınız ama kısa sürede hem arkadaşlarınıza hem de komutanlarınıza alışacağınızdan fazla sorun yaşamazsınız. Ayrıca tüm bunlar çok saçma bizim bunları yapmamıza gerek yok tipinden ergen triplerine de girmezseniz acemiliğiniz çok kolay geçecektir. Kara ve Hava kuvvetlerine gittiyseniz fazla kilolarınızdan kurtulacağınız için sevinebilirsiniz. Deniz kuvvetlerinde de kendi şekliniz olacak tabii ki, ‘Her ananın oğlu asker olur ama her kızın sevdiği Bahriyeli olamaz!’ dersiniz. Sonunda yemin töreni ile hem ailenizi hem de kendinizi gururlandıracak ve gerçek bir asker olacaksınız.

Ustalık döneminde daha net bir şekilde sorumluluk almayı öğreneceksiniz ve bu sizi daha olgun bir insan yapacak, ama bunun için hiç korkmanıza gerek yok çünkü askerde de herkesin insan olduğunu biliyorlar ve sizin gibi komutanlarınızın da limitleri var.

Diğer yandan üniversite bitirip askere giden arkadaşları çok daha farklı bir 6 ay bekliyor. Bir kere size karşı her zaman iki farklı tutum olacak, birincisi sizin okumuş olmanızdan bir şekilde etkilenmişler ve ikincisi de bunu kıskananlar. Fakat ikisini de normal bir şekilde idare ettiğinizde bir süre sonra sadece size saygı duyulduğunu hissetmeye başlayacak ve hatta bulunduğunuz konumdan memnuniyet duymaya başlayacaksınız, fazla çaktırmayın ; ). Astsubaylar size akıl danışmaya başlayacak, uzman çavuşlar biraz ezik hissedecekler. Er ve erbaş arkadaşlarınız size hoca diye hitap edecek, okumuş adam olarak her türlü sorunlarını size danışacaklar. Subaylar ise sizi eşitleri olarak görme eğiliminde olacaklar. Eğer yavşak bir hareket yapmazsanız rütbeliler ile iyi geçinmeniz kaçınılmaz. Hele bir de birilerinin çoluğuna çocuğuna ders falan verirseniz askerlik mi öğretmenlik mi yaptığınızı anlamazsınız.

Ekipman olarak hazırlık yapmaya gelince, söyleyebileceğim en önemli şey, iç temizliğinize önem veriyorsanız ki vermelisiniz mümkün olduğu kadar sayıda çamaşır yanınızda götürmeniz gerektiğidir. Askerde sıkıntı yaşanabilecek şeylerden birisi banyo durumudur ve inanın uzun süre banyo yapmamanın ne olduğunu(16 gün yıkanamadım babalar var mı ötesi?) öğrenmek istemezsiniz.

Diğer bir önemli nokta ayakkabı tabanı. Bu gerçekten süper bir icat ve uzun saatler boyu haşat olan ayaklarınızı hem soğuktan koruyor hem de rahat bir zemine basmasını sağlıyor. Zaten askerlikte en çok özleyeceğiniz şeylerden biri de halıya basmak olacak. Kauçuk ve tiftik keçisi derisinden olanları var, ben tiftik keçisi derisinden olanları öneririm. Kauçuk çok zengin duruyor, başınıza iş almayın. Ben taban kullanmama rağmen, bir ayak parmağım askerlik boyunca felç kaldı, doktor da aynı cem yılmaz a dedikleri gibi geçer geçer dedi. Ulan gerçekten geçti be sonunda o da çok ilginç hee :).

Yanınıza kesinlikle bir defter ve mümkün olduğu kadar kitap almaya çalışın. Defter çok önemli bir ihtiyaç çünkü uzun bir süre kendinizi başka insanlara ifade etmekte zorlanacak ve çekingen davranacaksınız. Diğer yandan bu kendinizi ifade etme konusunda da zamanla güzel şeyler yazabildiğinizi, düşüncelerinizi daha iyi organize edebildiğinizi farkedip mutlu olacaksınız ve güveniniz yerine gelecek. Ayrıca çok boş kalan zihniniz gördüğü her kaynağı kullanmak isteyeceğinden okuduğunuz basit bir gazete bile yaratıcılığınızı tetikleyecek ve aklınıza mükemmel fikirler gelebilecek. Bu fikirleri inanın kaybetmek istemeyeceksiniz. O yüzden yazın olum, hem vakit geçer şafak atar.

Kitap olayı da ayrı bir güzellik. Kitap okumaya hayatında yer veremeyenler ve vakit bulamayan insanlar neler kaçırdıklarını askerde anlarlar. 5 ay askerlik yaptım 8-9 kitap okumuşumdur. Bir kere inanılmaz bir dünya yaratacak kitaplar size askerlikte. Oraların sıkıntısından kurtulacaksınız başka başka yerleri hayal edebileceksiniz. Kitap okuyan adamı da askerde ciddiye alırlar onu da söyleyeyim. Benim götürdüğüm kitapları okumak isteyen ve okuyan komutanlarım oldu, varın siz düşünün adamın benim hakkımda ne düşündüğünü :). Hımm yalnız komutanlarınızın kıl çıkma ihtimaline karşılık başta fazla siyasi kitap götürmeyin göze batmayın fazla.

Son sözler olarak şunu söylemeliyim ki askerlik gerçekten hayata hazırlık için birebir. Aslında etrafınıza baktığınızda bir çok basit mesleğin temelinde askerlik olduğunu göreceksiniz. Misal güvenlik görevliliği, misal akaryakıt istasyonları misal hızlı yiyecek restoranları vs. Bütün kurumlarda iyi kötü bir ast-üst hiyerarşisi ve bazı rütbeler olacaktır. Sonuçta etrafta ne kadar çok onbaşı ve çavuş olduğunu anlayınca siz de iyi ki askerlik yapmışım diyeceksiniz.

Diğer yandan askerde, hiç beklemediğiniz olaylar olabilir, beklemediğiniz insanlarla tanışabilir, beklemediğiniz dostluklar ve yakınlıklar kurabilirsiniz. Gidin de bitsin işte yaa, bu kadar kafanıza takılacağına, kafanız rahat olsun.

Sonuçta askerlik bu, yapacak bir şey yok:).

  • http://twitter.com/onemunit WANMUNİT

    valla sayın cumhurbaşkanımızın askerlik resmini zor tanıdım çok değişmiş ve askerlik anılarıda ilginç

  • http://www.teksin61.blogcu.com teksin fan-club

    askerlik anılarnız gerçekten ilginc ve öğütler var resim çok değişik tabi gençlik günleri güzel bir paylaşım olmuş bence