Bir kaç düşünce

Uzun süredir yazamıyorum arkadaşlar, herkeslerden özür dilerim. Ama bu rehavetin tek sorumlusu ben değilim, çok sıcak geçen yaz, yoğun iş temposu vs beni yazmaktan alıkoydu. Eylülü de yazısız geçirmeyeyim dedim ve son projemde kodlama yaparken aklıma daha önceki okumalarımdan gelen fikirleri sizlerle paylaşayım istedim.

Başlıyoruz:

Eğer yazdığınız kod, üzeride comment satırları olmadan anlaşılmıyorsa, o kod sizin başınıza çok belalar açabilir. Eğer ki yazdığınız kodun bir “hack” olduğunu düşünüyorsanız bunun iyi bir hack mi yoksa kötü bir hack mi olduğuna karar verin. Eğer kötü bir hackse düzeltmeniz gereken şeyler olabilir.

Başka bir nokta, eğer yazdığınız bir metoda isim vermekte zorlanıyorsanız, bu metodun ne iş yaptığına tekrar bir bakın derim. Büyük ihtimalle içeride birden çok iş yapıldığını göreceksiniz. Bu durumda metodunuzu daha küçük parçalara bölmeyi düşünebilirsiniz. Bu sayede metodun karmaşıklık seviyesini de düşürebilirsiniz. Açıkçası benim beynim küçük karmaşıklık seviyelerinde daha rahat yolculuk ediyor, adeta akıp gidiyor : p.

Son olarak, eğer sınıf tasarımını yaptıktan sonra kodlama esnasında, sınıflarınızın isimlerini hatırlayamıyorsanız, o zaman o tasarımı hemen bir gözden geçirin. Yada yeni bir metod yazmanız gerektiğinde bu metodu alacak sorumluluğun hangi sınıfta olması gerektiğini kestiremiyorsanız, tasarıma yeni bir arkadaş daha eklenme vakti gelmiş olabilir.

Havaların soğumasıyla beraber yazılarımızın ve okumalarımızın ısınması dileğiyle, herkese iyi günler!